Klif z wykutymi jaskiniami, morze i kawałek plaży

Matala-Gortyna

Kilka słów o słynnej plaży hipisów

Matala to niewielkie miesteczko, gdzie życie jest dziś, a juto nigdy nie nadejdzie (słynne motto na jednej ze ścian: Today is life, tomorrow never comes). Ulice, ściany, a nawet chodniki miasteczka pokryte są kolorowymi rysunkami i napisami pamiętającymi czasy, kiedy to Matala była oazą hipissów. Matala to również przepiękna zatoka z krystalicznie czystą wodą, a nad plażą góruje imponującej wielkości wapienna skała, w której wykuto liczne jaskinie.

Matala to nie tylko miejsce - to legenda, która sięga lat sześćdziesiątych, kiedy to hippisi z całego świata zjawiali się tu, szukając wolności i inspiracji. Skalne jaskinie, które w czasach rzymskich pełniły funkcję grobowców, przekształcono wtedy w domy, a miasteczko stało się symbolem swobody i wolnej miłości. Dziś Matala wciąż emanuje tą niepowtarzalną energią, przyciągając podróżnych z każdego zakątka globu.

Gortyna to niewielkie, ale bardzo ciekawe i pełne legend stanowisko archeologiczne. Między VI a IV wiekiem p.n.e. Gortyna była jednym z najbogatszych i największych miast-państw na Krecie, a w czasach rzymskich została nawet stolicą wyspy.

Według mitologii Zeus, z porwaną przez siebie Europą, wynurzył się z wód morza Libijskiego w dzisiejszej Matalii, po czym przybył do Gortyny, gdzie w cieniu drzewa platanowego spłodzeni zostali trzej najważniejsi władcy: Minos, Radamantys I Sarpedon. Drzewo to rośnie tam do dziś i jest jedynym wiecznie zielonym platanem na całej Krecie.

Program Wycieczki

Matala znajduje się jedynie 70 kilometrów od Heraklionu, a Gortyna zaledwie 45 kilometrów. Wycieczka jest, więc idealną propozycją dla osób, które nie chcą spędzić całego dnia w autokarze.

 1. Pierwszy przystanek to stanowisko archeologiczne Gortyna (ok 30 minut).
 2. Drugi przystanek to słynna Matala, gdzie spędzimy aż 4 godziny na spacerze po kolorowych ulicach miasteczka, eksplorowaniu legendarnych jaskiń, kąpielach w morzu, i relaksie na pięknej plaży.

Cena oraz dni

Cena wycieczki:

 • dorośli: 35 euro
 • dzieci do 12 r.ż: 20 euro
 • do 5 r.ż bezpłatnie

W cenę wliczony jest:

 • transfer autokarowy z/do hotelu;
 • przewodnik w języku anielskim/język polski przy większej ilości uczestników;
 • ubezpieczenie

Dodatkowe opłaty:

 • wstęp do Gortyny: 6€
 • wstęp do jaskiń: 4€;
 • Do 25 r.ż wstęp jest bezpłatny. Po 65 r.ż z dowodem osobistym wstęp za połowę ceny.

Matala-Gortyna: wtorek