pałac w Knossos

Knossos - Płaskowyż Lassithi

Knossos i Lassithi w wielkim skrócie

Pałac w Knossos zaliczany jest do największych odkryć archeologicznych i niewątpliwie jest numerem jeden na liście miejsc wartych zobaczenia. Knossos był stolicą minojskiej Krety, a Pałac ośrodkiem administracyjnym całej wyspy. Nasz przewodnik cofnie się z Państwem do czasów króla Minosa i zapozna z fascynującymi legendami związanymi z tym miejscem. Według greckiej mitologii to właśnie pod Wielkim Pałacem w Knossos znajdował się słynny labirynt bez wyjścia, którego twórcą był Dedalos. Przechadzając się wśród ruin Pałacu posłuchacie Państwo legendy o mieszkającym w labiryncie Minotaurze, pół byku, pół człowieku oraz Tezeuszu, który postanowił pokonać potwora. Dowiecie się Państwo w jaki sposób miłość pięknej Ariadny i jej nić uratowały życie temu śmiałkowi.

Płaskowyż Lassithi to zielona, płaska równina położona na wysokości 840 m n.p.m i otoczona przez góry. Na płaskowyżu zatrzymał się czas, dookoła rozciągają się tradycyjne wioski kreteńskie, które tworzą niezwykłą atmosferę i dodają temu miejscu uroku. Najsłynniejszym miejscem na płaskowyżu jest położona w wiosce Psihro Jaskinia Dikte, zwana jaskinią Zeusa, to właśnie tutaj według legendy urodził się potężny grecki bóg. Jaskinia znajduje się na wysokości 1025m n.p.m dzięki czemu po wspinaczce na szczyt ukaże się Państwu najlepszy z możliwych, panoramiczny widok na Płaskowyż Lassithi.

Program Wycieczki

Program wycieczki:

  1. Płaskowyż Lassithi: wizyta w muzeum etnograficznym, gdzie można podziwiać tradycyjne rękodzieło i skosztować lokalnego wina, oraz Jaskini Zeusa. W jaskini znajduje się malutkie jeziorko oraz mnóstwo imponującej wielkości stalagmitów i stalaktytów.
  2. Zwiedzanie z przewodnikiem kompleksu archeologicznego w Knossos. Na terenie Pałacu można zwiedzać liczne komnaty, między innymi Wielką Komnatę Tronową, Królewskie Pokoje, oraz sale rzemieślników, imponujący amfiteatr i dziedziniec, a także obejrzeć przedmioty, garnki i freski z czasów cywilizacji minojskiej.

Proponowana przez nas wycieczka to intensywny dzień nazywany przeze mnie „Kretą w pigułce”. Program został tak skonstruowany, aby dać możliwość zapoznania się z cywilizacją minojską, mitami i legendami, a także tradycją i kulturą mieszkańców wyspy, oraz jej niezwykłą przyrodą. Polecam szczególnie tym, którzy naprawdę chcą zwiedzić Kretę i dowiedzieć się czegoś o jej bogatej historii, a przy okazji zobaczyć to, czego nie widać w miejscowościach turystycznych, czyli autentyczną Kretę.

Cena oraz dni

Cena wycieczki:

  • dorośli: 35€;
  • dzieci do 12 r.ż: 17€;
  • do 5 r.ż bezpłatnie

W cenę wliczony jest:

  • transfer autokarowy z/do hotelu;
  • przewodnik w języku polskim;

Dodatkowe opłaty:

  • wstęp do Knossos: 15€;
  • wstęp do jaskini: 6€;
  • Do 18 r.ż lub z ważną legitymacją studencką wstęp na wyspę jest bezpłatny. Po 65 r.ż z dowodem osobistym wstęp za połowę ceny.

Knossos-Lassithi z polskim przewodnikiem: czwartek