pałac w Knossos

Lassithi-Knossos-Heraklion

Lassithi, Knossos i Heraklion w wielkim skrócie

Płaskowyż Lassithi to zielona, płaska równina położona na wysokości 840 m n.p.m i otoczona przez góry. Na płaskowyżu zatrzymał się czas, dookoła rozciągają się tradycyjne wioski kreteńskie, które tworzą niezwykłą atmosferę i dodają temu miejscu uroku. Najsłynniejszym miejscem na płaskowyżu jest położona w wiosce Psihro Jaskinia Dikte, zwana jaskinią Zeusa, to właśnie tutaj według legendy urodził się potężny grecki bóg. Jaskinia znajduje się na wysokości 1025m n.p.m dzięki czemu po wspinaczce na szczyt ukaże się Państwu najlepszy z możliwych, panoramiczny widok na Płaskowyż Lassithi.

Pałac w Knossos zaliczany jest do największych odkryć archeologicznych i niewątpliwie jest numerem jeden na liście miejsc wartych zobaczenia. Knossos był stolicą minojskiej Krety, a Pałac ośrodkiem administracyjnym całej wyspy. Nasz przewodnik cofnie się z Państwem do czasów króla Minosa i zapozna z fascynującymi legendami związanymi z tym miejscem. Według greckiej mitologii to właśnie pod Wielkim Pałacem w Knossos znajdował się słynny labirynt zamieszkały przez pół byka, pół człowieka Minotaura.

Heraklion- hałaśliwa, tłoczna i tętniąca życiem stolica Krety, gdzie kawiarnie i restauracje zawsze pękają w szwach. Miasto otoczone przez Wenecjan grubymi na 40 centymetrów murami, z imponującą i dobrze zachowana fortecą. Wielbiciele archeologii będą zachwyceni odwiedzinami w muzeum, które posiada jedną z nawiększych kolekcji znalezisk z wielu wykopalisk, między innymi w Knossos, Archanes, Malii i Festos.

Program Wycieczki

Program wycieczki:

 1. Płaskowyż Lassithi: wizyta w Jaskini Zeusa, gdzie można podziwiać imponującej wielkości stalagmity i stalaktyty, a także malutkie podziemne jeziorko.
 2. Avdou: fabryka naszym zdaniem najlepszej oliwy z oliwek na Krecie, możliwość skosztowania oraz zakupu lokalnych produktów, w tym słynnego dżemu z oliwek.Przerwa na lunch w lokalnej tawernie.
 3. Zwiedzanie kompleksu archeologicznego w Knossos. Na terenie Pałacu można zobaczyć liczne komnaty, między innymi Wielką Komnatę Tronową, Królewskie Pokoje, oraz sale rzemieślników, imponujący amfiteatr i dziedziniec, a także obejrzeć przedmioty, garnki i freski z czasów cywilizacji minojskiej.
 4. Czas wolny w Heraklionie, w trakcie którego można odwiedzić Muzeum Archeologiczne, port i twierdzę wenecką Koules, udać się na zakupy lub po prostu pospacerować ulicami miasta.

Proponowana przez nas wycieczka to intensywny dzień nazywany przeze mnie „Kretą w pigułce”. Program został tak skonstruowany, aby dać możliwość zapoznania się z cywilizacją minojską, mitami i legendami, a także tradycją i kulturą mieszkańców wyspy, oraz jej niezwykłą przyrodą. Polecam szczególnie tym, którzy naprawdę chcą zwiedzić Kretę i dowiedzieć się czegoś o jej bogatej historii, a przy okazji zobaczyć to, czego nie widać w miejscowościach turystycznych, czyli autentyczną Kretę.

Cena oraz dni

Cena wycieczki:

 • dorośli: 38€
 • dzieci do 12 r.ż: 20€
 • do 5 r.ż bezpłatnie

W cenę wliczony jest:

 • transfer autokarowy z/do hotelu;
 • przewodnik w języku polskim;
 • ubezpieczenie

Dodatkowe opłaty:

 • wstęp do Jaskini Zeusa: 6€;
 • wstęp Knossos: 15€;
 • wstęp Muzeum Archeologicznego (opjonalnie): 12€;
 • Do 25 r.ż wstęp jest bezpłatny. Po 65 r.ż z dowodem osobistym wstęp do jaskini za połowę ceny, Knossos 8 euro, muzeum 6 euro

Lassithi-Knossos-Heraklion z polskim przewodnikiem: sobota